Nimptsch nás spojuje – přeshraniční program

Letohrad/Niemcza -Včera jsem se vydal na pracovní cestu do Polska. Cílovým městem bylo město Niemcza… Na trase jsme, cestou z Letohradu do Nimcze, na několika místech instalovali QR kódy v rámci společného přeshraničního propagačního projektu: „Nimptsch nás spojuje“. V rámci tohoto projektu již proběhly četné investice. Mezi nimi můžeme jmenovat  rekonstrukci městské věže „Bašty“ v Niemcze nebo úpravu zámecké terasy  a oranžerie v Letohradu. Ti, co se od května zapojí do této turistické soutěže a vydají se na trasu Letohrad – Niemcza, kdy na české straně navštíví Letohrad a jedno z těchto míst: Jablonné nad Orlicí, Dolní Hedeč – Králíky. Na polské straně pak Niemczu a jedno z těchto dalších QR kódem označených míst v městech Międzylesie, Żelazno, Bardo, budou odměněni speciální miniaturou z limitované série. Soutěž se spustí od 26. května a poběží do 30. září 2023, nebo do vyčerpání odměn. Více detailů brzy na: https://www.nimptschnasspojuje.cz/
Cestu s instalací QR kódu jsme  plně využili k tomu, abychom se přitom mohli zastavit na spřátelených radnicích jak v Międzylesie (burmistrz Tomasz Korczak) , Bardu (burmistrz Krzysztof Żegański), tak samozřejmě v samotné Niemcze (Jarosław Węgłowski – Burmistrz Miasta i Gminy Niemcza ). Ale úplně na úvod, za brzkého mrazivého rána, jsme ještě na naši straně hranice vystoupali zasněženou krajinou až ke klášteru Hedeč-Králíky, kde jsme se mohli pozdravit s místním správcem P. Karlem Moravcem, rodákem z Letohradu.
Proč nás Nimptsch spojuje?
Karl von Nimptsch (1803–1869) byl v letech 1850–1861 historicky prvním starostou Kyšperka, dnešního Letohradu. Von Nimptsch v překladu znamená „z Niemczy“, a právě polská Niemcza je od roku 2008 partnerským městem Letohradu.
Jejich rod skutečně pocházel z hradu a pozdějšího města Nimptsch (pol. Niemcza) v někdejším knížectví Březském ve Slezsku. Byli rozvětvení na několik linií a v Dolním Slezsku drželi statky.
Nimptschové byli slezská šlechtická rodina povýšená roku 1697 do hraběcího stavu. Po pruské anexi Slezska, se nesmířili s tímto stavem a po nastolení provincie Pruské Slezsko opustili jeho území a zakoupili statky na Moravě a v Čechách… Jedna jejich větev, v roce 1785 poblíž Nových Syrovic, na místě opuštěného dvora, založila vesnici Nimpšov (původně nazvanou Nimptschdorf, si místní počeštili). Odtud pocházel i pozdější první starosta Kyšperka (Letohrad) hrabě Karel, ten ještě k Nimpšovu koupil roku 1837 statek Kojatice na Znojemsku a následnou svatbou s Terezii, hraběnkou Marcolini, získal Kyšperské panství.

Nejnovější příspěvky