Senátor na cestách regionem – Dolní Dobrouč

Mezi největší obce regionu patří bezesporu Dolní Dobrouč. Někteří místem projíždějí jen v jeho jedné okrajové části, počínaje benzinkou, bývalou mlékárnou – dnes firmou CONTIPRO, konče vlakovým nádražím. To vše po levé straně, proti směru zde protékající Tiché Orlice, ve směru od Ústí nad Orlicí na Letohrad. Přitom ale tak zcela neocení rovněž to, že pod obec patří například osada s pseudogotickou kaplí na bývalé baště a se zříceninou hradu Lanšperk, nebo krásně opravená Horákova kaple na poutním místě s pověstí zázračného uzdravení.  Jedeme-li středem obce, neměli bychom přehlédnout odbočku ke skvělému golfovému hřišti a pak se dostaneme k náměstí s nově opravenou radnicí, školou, sportovním areálem. Opodál stojí  kostel se stále více a více oblíbeným D-centrem, postaveném na místě bývalé farní stodoly. D-centrum je místem pro časté setkávání nejen farníků, ale je tu i místo pro mládež a příznivce přednášek a besed ze širokého spektra zájmů a pozoruhodných osobností, daleko přesahujících region. Je toho prostě dost na to, abyste si udělali chvilku čas a obec si projeli celý třeba na kole přes Horní Dobrouč s nepřehlédnutelnou renovovanou památkou – sousoším Všech svatých, až ke katastru obce Ostrov, tedy na dosah lanškrounských rybníků.

Dolní Dobrouč si vybrala řada firem jako místo svého podnikání. Již jsme si všimli v úvodu světoznámé firmy  CONTIPRO s jejím nejvyhlášenějším produktem kyselinou hyaluronovou. Je tu další velice úspěšná firma na světové úrovni USSPA s výrobou vířivek. Nerad bych na některé z dalších firem jmenovitě zapomněl a tak se pouze zmíním o jejich různorodém oboru činnosti. Najdete tu zemědělskou farmu, stavební firmu, je tu vyhlášené železářství, autoopravna i autodoprava, reklamní agentura, filmové a fotografické studio, šermíři, výtaháři, klempíři a pokrývači, montují se zde horská kola, vzduchotechnika, provozuje se tu kovovýroba, vyrábí se tady váhy, truhláři tu mají své dílny, jsou tu prodejny potravin, cukrárna, své ordinace tu mají lékaři…Nesmíme ani zapomenout na dům s pečovatelskou službou. Jednoduše Dolní Dobrouč i se svými aktivními spolky a sdruženími, trumfne leckterá města.

Při letošních komunálních volbách došlo na radnici ke změně. Dlouholetého starostu Pavla Šislera, který si za svou dosavadní práci rozhodně zaslouží poděkování, vystřídal nový, neuvolněný starosta Zdeněk Trkovský. Ten v úzké spolupráci s uvolněným místostarostou Pavlem Zámečníkem chce také obec dále zvelebovat.  Při nedávné návštěvě radnice, ještě v náhradních prostorách hasičské zbrojnice, mě seznámili s tím, co mají v plánu jak v krátkodobém, tak dlouhodobém horizontu.

Je toho hodně, co je třeba udělat. Například reformu odpadového hospodářství, zvýšit bezpečnost chodců a celkově dopravy na náměstí a před školou. Provést novou kanalizaci na Šejvě, ta musí být opět koordinována s nutnou opravou silnice a mostu směr Hnátnice. Silnice na Lanšperk na tom není o mnoho lépe. Své nejlepší roky má za sebou i sportovní areál a tak je tu potřeba rovněž zainvestovat. Je dobře, že přitom nezapomínají i na další potřeby obyvatel mimo centrum obce, v prvé řadě Horní Dobrouče…

Přeji jim a celému novému zastupitelstvu v jejich snažení úspěch, kde jim budu mít možnost pomoci, rád pomůžu. A rád se, se současným i minulým vedením obce, setkám při slavnostním otevření renovované radnice, které by mělo pro veřejnost proběhnout již 30. ledna 2023. Třeba se tam setkám i s vámi.

Nejnovější příspěvky