Studenti z lanškrounského gymnázia na návštěvě v Senátu

Praha/Senát –Včera jsem v Senát Parlamentu ČR velmi rád přivítal studenty z Gymnázia Lanškroun. Prohlídka historických prostor a pozdravení se s nimi s debatou, byly příjemným osvěžení mé senátní práce. Je fajn, že se mladí lidé o tyto věci zajímají. 🙂

Věřím, že budou na návštěvu českého Senátu rádi vzpomínat. 👍🖐 Děkuji za milé setkání a zajímavou diskusi! 😉

Valdštejnský palác je objekt čp. 17/III na Valdštejnském náměstí 4, s bočními vchody z Valdštejnské ulice č. 1 a z Letenské ulice č. 10, v Praze na Malé Straně. Patří k nejvýznamnějším stavbám z přelomu období manýrismu a raného českého baroka v českých zemích, je první světskou stavbou pobělohorské doby, která kombinuje stavební typ městského paláce s italskou vilou. V majetku rodiny Valdštejnů byl palác do roku 1945. Do roku 1993 palác sloužil ministerstvu kultury a následně byl rekonstruován pro Senát Parlamentu ČR, jehož sídlem je od jeho vzniku v roce 1996. Součást komplexu Valdštejnského paláce tvoří také Valdštejnská zahrada a Valdštejnská jízdárna. Senát spravuje dále sousední Kolovratský palác a Malý Fürstenberský palác.
Budova lanškrounského gymnázia se nachází v centru města, na náměstí J. M. Marků, a jde o památkově chráněný objekt. V minulosti byl v majetku města, od kterého jej v roce 2020 získal Pardubický kraj, který je zřizovatelem gymnázia. Gymnázium bylo postaveno v letech 1872-1874 v novorenezančním slohu lanškrounským stavitelem Andreasem Seifertem podle projektu ing. E. Jantsche z Vídně na místě pěti dřevěných domů. Bylo první střední školou lanškrounského hejtmanství.

Nejnovější příspěvky