Stopadesáté výročí založení hasičského sboru v Nekoři a a sté výročí na Žampachu

Nekoř/Žampach – Ještě jednou blahopřeji ke 150. výročí  založení dobrovolným hasičům z Nekoře a ke 100 letům hasičů na Žampachu. Děkuji za pozvání na jejich víkendové krásné oslavy 👍

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je nejpočetnější neziskovou organizací v České republice a v letošním roce slaví své 160. výročí. Historie hasičstva se počítá od vzniku prvního českého sboru dobrovolných hasičů, který byl založen 22. května v roce 1864 v Hostinci Na Sladovně ve Velvarech. Jednalo se o skutečně první český organizovaný sbor se všemi doklady, jehož zakladatelem byl mladý obchodník Karel Krohn. Dobrovolných hasičů bylo tehdy při svém vzniku 51. V druhé polovině 19. století bylo obecně velmi v módě být členem spolku a možná proto se hasiči nezrodili náhodně a najednou a často existovali v rámci jiných spolků nebo jako samostatná jednotka k ochraně proti ohni. Jen těžko jde určit přesná časová hranice, kdy konkrétně některé sbory vznikly, a tak jsou určující data přijetí stanov nebo jejich schválení úřady.

Združení hasičů těmito akcemi chce připomenout nejenom své výročí, ale i svou záslužnou činnost ve veřejném prostoru. Dobrovolní hasiči podporují vzdělávání a sportovní aktivity mladých hasičů, udržují společenský a kulturní život v obcích. Dlouhodobě se zapojují do pomoci ostatním, jak jsme mohli být svědky v mimořádných situacích v uplynulých letech, kdy například rozváželi roušky, pracovali v Krajských asistenčních centrech na pomoci Ukrajině nebo pomáhali při likvidaci škod po tornádu na Jižní Moravě či při požáru v Národním parku České Švýcarsko.

 

Nejnovější příspěvky