I nadále podporuji změnu zákona o rozpočtovém určení daní pro kraje

Letohrad/ČR – Jako jeden ze signatářů Říjnové výzvy Hlasu samospráv, podporuji změnu zákona o rozpočtovém určení daní pro kraje, ve kterém by byla stanovena objektivní hodnotitelná kritéria, spravedlivá pro všechny kraje. Za samozřejmé považuji zachování samostatnosti v rozhodovacích procesech samospráv obcí a měst.

V rámci projednávání konsolidačního balíčku v Senátu, který nakonec novelu 65 zákonů většinově podpořil, jsem navrhl jako člen senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí doprovodné usnesení, které mělo vyzvat vládu k předložení novely zákona o rozpočtovém určení daní pro kraje. Usnesení nakonec podpořilo 26 senátorů, 3 byli proti a 44 se hlasování zdrželo.

Vzhledem k tomu, že jsem také krajským zastupitelem Pardubického kraje, tak jednoznačně vnímám potřebu narovnat stávající dramatické rozdíly v daňových příjmech pro kraje. Proto klub KDU-ČSL a nezávislí na můj návrh předložil na hlasování doprovodné usnesení, které mělo vyzvat Vládu České republiky k předložení novely zákona o rozpočtovém určení daní pro kraje, která by reflektovala aktuální vývoj v jednotlivých krajích formou navrhovaných ukazatelů, předložených Asociací krajů České republiky. Bohužel v rámci klubu ODS a TOP 09 byli pouze tři senátoři pro, ostatní se hlasování zdrželi nebo byli proti. Osobně mne výsledek hlasování velice mrzí, ale pevně věřím, že se téma změny rozpočtového určení daní pro kraje vrátí na stůl co nejdříve, protože bychom měli tuto letitou disproporci mezi regiony napravit.

Více informací k iniciativě Hlas samospráv naleznete na 👉https://hlassamosprav.cz

Nejnovější příspěvky