Oslavy 670. výročí městyse Mladkov

Mladkov – V našem regionu je v průběhu roku mnoho příležitostí k oslavám. Mnohé z našich obcí, ale právě letos, mají  ještě další důvod, aby tradiční oslavy rozšířily a to o připomínku první písemné zmínky té, které obce, městečka, či městyse. Minulý víkend jsem díky této příležitosti mohl navštívit i městys Mladkov a na podiu, společně se starostou Mladkova Romanem Studeným, starostou nedalekých Králík Václavem Kubínem a starostou sousední obce Těchonín Josefem Sedláčkem, přivítat hosty oslav 670. výročí městyse. Osobně jsem zavzpomínal na éru, kdy ještě mladkovští fotbalisté hráli okresní soutěž a já jsem byl tehdy fotbalovým rozhodčím.

V průběhu horkého odpoledne a večera bylo zajištěno bohaté občerstvení v režii hned několika hasičských sborů a to bylo základem, aby se přítomní dobře bavili. Mimo jiné tu vystoupil soubor České besedy z Jablonného nad Orlicí, Jablonská dechovka, prezentovali se zde místní historici. Ke koupi zde bylo i druhé české vydání, čtenáři oblíbené knihy Vzpomínám na hrozinkovou louku od místní rodačky německé národnosti Gudrun Pausewang , ve které Gudrun sepsala své vzpomínky na své rané dětství v Mladkově a válku, která všechno změnila…

Pokaždé jsem rád, že se ještě stále mohu setkávat s velkou kamarádkou mé maminky, paní učitelkou Ivanou Špinlerovou z Těchonína. Myslím, že jedna s přiložených fotografií hovoří za vše.

Mladkov (německy Wichstadtl) je městys nacházející se v okrese Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji, nedaleko polských hranic, 14 km východně od Žamberka. Žije zde 547 obyvatel. Prochází jím silnice II/312 spojující města Žamberk a Králíky. Součástí obce jsou i vesnice Dolany, Petrovičky a Vlčkovice. Prochází tudy také důležitá železniční trať Letohrad – Lichkov, v Mladkově je umístěna zastávka.

Nejnovější příspěvky