V Lanškrouně jsme společně zahájili vědeckotechnickou soutěž škol s názvem Microtela

Lanškroun – V lanškrounském L´Artu,  jsme společně zahájili vědeckotechnickou soutěž škol s názvem Microtela. Je to soutěž, ve které se každý mladý účastník učí sestavovat svůj projekt a následně ho prezentovat ostatním. Letos v květnu se po covidem vynucené dvouleté přestávce zapojilo do třetího ročníku Microtely 150 dětí. Soutěž je postavena jak na využití digitálních technologií, tak manuální zručnosti. V zásadě jde o vzbuzení zájmu o technické obory u žáků základních škol.

Myšlenka, jak nadání a tvořivost dětí podpořit a rozvinout a v budoucnu v nich získat kvalitní pracovníky, vrtala léta nezávisle na sobě hlavou manažerům některých lanškrounských firem a projevovala se nekoordinovaným sponzoringem. A tak slovo dalo slovo a v roce 2017 získala idea konkrétní podobu v mediálně známé soutěži Microtela organizované Společenstvím firem Lanškrounska.

První impulz ke koordinaci podpory přišel od starosty Lanškrouna Radima Vetchého, původním povoláním pedagoga, zástupce zřizovatele některých vzdělávacích zařízení, který svolal firmy operující do té doby jednotlivě. Asi osm z nich spojilo síly a finanční prostředky a hned v prvním roce vybavily tři základní a dvě střední školy 3D tiskárnami. V další fázi shromáždily na základě představ škol potřebné vybavení pro technické vzdělávání. Pak podle svých finančních možností a cílů zvolily priority a začaly školy cíleně dovybavovat zařízením a sponzorovat jim rodilého anglického mluvčího. V současné době fond disponuje téměř milionem korun ročně, které rozděluje individuálně podle smysluplnosti projektů v souladu se záměrem tohoto uskupení a s mírou aktivity jednotlivých škol.

https://www.microtela.cz/

 

Nejnovější příspěvky