Regionální den železnice 2023

Česká Třebová – Regionální den železnice je akce, která se koná každoročně v různých městech České republiky. Je to možnost pro veřejnost, aby se seznámila s historií, současností a budoucností železniční dopravy. Měl jsem příležitost se této akce zúčastnit v sobotu 16. září v České Třebové. Česká Třebová je stále významným železničním uzlem a má bohatou tradici v oblasti železniční techniky a kultury.

Návštěvníci se mohli těšit na bohatý program, který mimo jiné zahrnoval křest první nové motorové jednotky RegioFox, která je následně určená pro regionální trať Pardubice – Havlíčkův Brod. Ještě dalších šest těchto nových motorových jednotek je již ve fázi přípravy pro výměnu za ty starší, v rámci Pardubického kraje.
Na Regionálním dni železnice si účastníci mohli užít jízdy historických vlaků po tratích v okolí, okružní jízdy přes areál Metrans, výstavu železničních modelů, prohlídku depa a jeho technického zázemí, soutěže a kvízy pro děti i dospělé. Vlaky a všechno kolem nich fascinuje hodně lidí. Není ale žádným tajemstvím, že tak, jak je zde neustále potřeba přicházet s modernizací vlaků, železničního svršku a zabezpečovací techniky, tak je nutné do tohoto oboru přivádět průběžně i nové zaměstnance. Generační obměna je nezbytná a je již realitou, že mladí adepti těchto profesí chybí.

Nejnovější příspěvky