Provoz moderní robotické tělocvičny byl zahájen v Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí

Brandýs nad Orlicí –  Na konci minulého týdne jsem se zúčastnil  v Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí slavnostního otevření nové robotické tělocvičny. Ta bude sloužit pro rehabilitaci pacientů se získaným poškozením mozku. Díky investici přesahující 16 milionů korun se tato tělocvična stane jednou z nejmodernějších v Česku. Jedná se o první krok pro zařazení ústavu do tzv. kranioprogramu.  S fungováním tělocvičny a detailní prezentací vysvětlující její důležitost v dlouhodobém procesu léčby pacientů po cévní mozkové příhodě, nás seznámila ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí, Světlana Jeřábková.

Vybudování robotické tělocvičny je další z řady investic do tamního rehabilitačního ústavu. Za 16 milionů korun se podařilo vytvořit robotickou tělocvičnu s 16 přístroji, mezi které patří speciální robotický rehabilitační přístroj pro včasný a bezpečný pohyb neurologických pacientů a pacientů upoutaných na lůžko. Tento Erigo přístroj kombinuje postupné napřimování společně s pohybem nohou, který napodobuje chůzi s vhodným zatížením. Cílem je předcházet negativním důsledkům dlouhodobé nehybnosti a urychlit proces léčby.
Cévní mozková příhoda (CMP) je třetí nejčastější příčina úmrtí v ČR a ročně postihne až 35 tis. lidí. V Královéhradeckém a Pardubickém kraji bylo v roce 2021 hospitalizováno v centrech cerebrovaskulární péče celkem 1800 pacientů s CPM . Přibližně třetina těchto pacientů by po akutním zaléčení měla ideálně (při splnění podmínek) přejít do komplexní intenzivní rehabilitační péče (tzv. kranioprogram), který zahrnuje fyzioterapii, ergoterapii, logopedii i psychologii, jehož cílem je co nejlepší zlepšení kvality života pacientů. V současné době není tento program dostupný všem pacientům, kteří ji potřebují. V celé ČR ji poskytují pouze RÚ Kladruby, RÚ Hrabyně, Chuchelná a Hamzova odborná léčebna.

Nejnovější příspěvky