Protesty zemědělců

Dolní Lipka – Zajel jsem dnes mezi protestující zemědělce na hraniční přechod v Dolní Lipce. Oprávněně protestují proti přístupu Evropské unie, zejména přebujelé byrokracii, nařízením, která jdou často proti zdravému rozumu a také proti bezcelnímu dovozu komodit, které správně mají směřovat do zemí třetího světa. Co se týče domácího přístupu státu, tak by bylo potřeba pomocí zejména středním produkčním zemědělským podnikům, ne ale na úkor ostatních zemědělců. Na tom jsme se shodli s viceprezidentem Agrární komora České republiky Leošem Říhou. Cením si, že jejich dnešní protestní jízda nebyla o úplném zamezení dopravy.
Ministr zemědělství Marek Výborný k tomu řekl: „Pro dnešní demonstrace zemědělců mám pochopení. I mně vadí zbytečná byrokracie nebo některé nereálné požadavky, které na naše zemědělce EU klade. Bojuji za to, aby se to změnilo. Dnešní protest beru i jako podporu pro mé jednání na Radě ministrů v Bruselu, kam jedu v pondělí.“

Neprotestují ale jen Češi. Nespokojeni se situací v oboru jsou i jejich kolegové v zahraničí. Hranice tak obsadí také zemědělci na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Litvě, Lotyšsku, Bulharsku, Chorvatsku či Slovinsku. Česko se do akcí zapojilo se zpožděním. Ve Španělsku či v Polsku se protestuje už několik týdnů. Farmáři se letos bouřili také v Německu, Francii a dalších zemích.

Nejnovější příspěvky