Přísahali republice – celodenní vzpomínková akce

 

Žamberk – Město Žamberk ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, Pardubickým krajem a Rotou Nazdar z.s. pořádali celodenní vojensko-historickou akci „PŘÍSAHALI REPUBLICE“. Oslavy při příležitosti 80. výročí příchodu paraskupiny BARIUM ve složení Josef Šandera, Josef Žižka a Tomáš Býček s vysílačkou MARTA do Žamberka a zároveň 115. výročí narození gen. Josefa Knopa, žamberského rodáka a velitele 2. praporu 1. čs. samostatné brigády v SSSR se uskutečnilo 25. května 2024 v Žamberku.

Zúčastnil jsem se v dopoledních hodinách prvního pietního aktu na náměstí Gen. Knopa, který se uskutečnil u nově zrenovovaného pomníku gen. Josefa Knopa. Druhý pietní akt  proběhl odpoledne u pamětní desky BARIA v Žamberku – Polsku. Oba pietní akty proběhli za účasti významných hostů, válečných veteránů a pamětníků. Poté následoval další bohatý kulturní program.

Na statku rodiny Žabkových v osadě Polsko odehrálo drama. Dne 16. ledna 1945 v brzkých ranních hodinách početná skupina gestapa obklíčila dům, ve kterém se skrývali členové zpravodajské skupiny Barium. Její památku v Žamberku uctí v sobotu 16. ledna ve 14 hodin u pamětní desky na domě Žabkových v osadě Polsko.
Parašutisté byli v bezvýchodné situaci. Josef Šandera se střelil pistolí do hlavy a později zemřel v nemocnici. Josef Žižka se vzdal, aby gestapo nevypálilo domy v okolí, a oběsil se ve vězení. To byl konec Baria, jedné z nejúspěšnějších paraskupin, které byly do okupované země vyslány za 2. světové války z Velké Británie. Válku přežil jen třetí člen paraskupiny Tomáš Býček, který chtěl na Turnovsku najít pro skupinu nové útočiště a skrýval se u partyzánů. Manželé Žabkovi věznění přežili.

Nejnovější příspěvky