Oslava výročí 510. let od první písemné zmínky o obci Pastviny

Pastviny – Obec Pastviny v sobotu slavila svou 510 letou historii. To znamená, že první písemná zmínka je z roku 1514. S historii Pastvin se mohli zájemci seznámit v prostorách Obecního úřadu, tedy budově kde byla původně místní obecná škola. Zájem byl jak o vystavené fotografie, tak i o vzpomínky pamětníků. Prošel jsem si to zde společně se zdejším starostou Ladislavem Škůrkem.

Býval to zde chudý kraj, obyvatelé měli jen to, co si vypěstovali na okolních kamenitých kopcích. Později se rozšířilo tkalcovství, které přinášelo jen pár drobných navíc. Roku 1925 započalo vyměřování údolní přehrady, postavené 1933 – 1938. Domy byly zbořeny a většina původních obyvatel v té době obec opustila navždy. Pastviny se časem staly vyhlášenou rekreační lokalitou a to platí doposud. Doopravdy to tady žije.

Důkazem toho byla další součást obecních oslav a to 10. Pastvinský pivní festival ve venkovních prostorách, návštěvníkům Pastvin známých pod názvem NA VLEKU. V bohatém kulturním programu vystoupila mj. cimbálová muzika, nebo známá hradecká kapela LOKÁLKA a k dobré zábavě přispěli vystupující populární z pořadu NA STOJÁKA… Celým odpolednem provázel přítomné místní rodák Mirek Wágner, jinak donedávna můj kolega dlouholetý starosta Jablonného nad Orlicí. Bývá zvykem, že se zvát na tyto akce i starosty ze sousedních obcí. Já jsem se tu rád potkal se starostou nedaleké nekoře Jirkou Pomikálkem.

Nepřehlédnutelnou přírodní zajímavostí pro návštěvníky Pastvin je stará Vejdova lípa, která založení osady jistě pamatuje. Její stáří se odhaduje na 850 let. Strom je i proto součástí znaku obce.

Akci podpořilo svou dotací Sdružení obcí Orlicko. Děkuji za všechna milá setkání a těším se na další spolupráci.

Nejnovější příspěvky