Hostem na XVII. všesokolském sletu v Praze

Praha – Letos jsem měl tu čest se na pozvání zúčastnit jako host  XVII. všesokolského sletu, který se konal v srdci České republiky, v Praze. Tato událost, která nemá ve světě obdoby, je nejen sportovním, ale i společenským svátkem. Už v týdnu jsem měl zcela náhodně možnost se potkat, přímo na nádvoří Senátu, se Sokolkami z našeho regionu –  z Kameničné, které si mezi zkouškami a samotným vystoupením udělaly čas na prohlídku pražských památek.

Účast na všesokolském sletu pro mě byla hlubokým osobním zážitkem. Bylo to úžasné vidět tak dobře synchronizovaná a propracovaná vystoupení, která vyžadovala měsíce příprav a stovky hodin nacvičování. Celá událost probíhala od 30. června do 5. července 2024 a přilákala zhruba 20 000 účastníků a to nejen z České republiky, ale i ze zahraničí, včetně USA, Brazílie, Německa a Rakouska. Hlavním mottem letošního sletu bylo „slet spojuje“, což symbolizuje snahu spojit různé generace, sporty, komunity a umění s historií a současností.
Sletový týden byl slavnostně zahájen v Národním divadle, kde se konalo divadelní představení doprovázené úvodními proslovy. Poté následoval sletový průvod Prahou, který vedl přes hlavní ulice a náměstí města. Byl to nádherný pohled na tisíce lidí pochodujících společně, kdo mohl, tak byl oblečen v tradičním sokolském kroji.

Jednou z nejvíce očekávaných událostí bylo Sokol Gala v O2 Areně, kde byla možnost vidět to nejlepší z výkonnostních sportů, které Sokol nabízí.
Kromě sportovních aktivit byl slet bohatý i na kulturní program. Navštívil jsem několik výstav, které se konaly po celé Praze, včetně výstav věnovaných historii sokolského hnutí a významným osobnostem. Slet byl zakončen slavnostním vystoupením hromadných skladeb a závěrečným setkáním všech účastníků s kulturním programem v Tyršově domě. Byla to nádherná tečka za touto jedinečnou akcí, která se opakuje jen jednou za šest let.
Pokud budete mít možnost, rozhodně doporučuji zažít atmosféru všesokolského sletu příště na vlastní kůži. Je to zážitek, na který nikdy nezapomenete.

Nejnovější příspěvky