Agrovoltaické elektrárny na západ od nás

NĚMECKO/ŠVÝCARSKO – Minulý týden jsem si byl prohlédnout agrovoltaické elektrárny na západ od nás. Osobně se mi líbí řešení pomocí vertikálních panelů, které umožňují na půdě dál zemědělskou produkci. To mi přijde smysluplné a bylo by dobré k tomu připravit potřebnou legislativu v součinnosti ministerstev zemědělství a životního prostředí.

Při projektování svých agrovoltaických elektráren vychází německá firma Next2Sun AG z potřeb zemědělce. Rozestupy mezi panely jsou navržené tak, aby bez potíží projela zemědělská technika (až 12m).
Na elektrárně v Aasen, nedaleko městečka Donaueschingen, se v některých řadách pěstuje ječmen, v dalších jsou travnaté plochy.
Rozdílné barvy panelů jsou daný tím, že se jedna o tzv bifaciální panely, které vyrábějí z obou stran. Výkon na světlejší “zadní straně” je o zhruba 15% nižší. Proto jsou v jedné řadě instalované panely tak, aby výkonnější strana byla jednou otočená jednou na východ a jednou na západ. Výkonnější strana je při tom instalována vždy v horní řadě, aby se maximalizovala výroba energie v ranních hodinách, kdy jsou nižší teploty, což zvyšuje výkonnost panelů.
Vertikální instalace vyrábějí elektřinu v ranních a večerních hodinách, kdy je energie ze slunce obecně méně a ne v poledne, když se cim dal tím častěji na trhu objevují záporné ceny elektřiny. Instalace těchto elektráren bude do budoucna možná i v Česku. Nově přijatý zákon o zemědělském půdním fondu definuje tzv agrovoltaiku a sekundární legislativa pak technické podmínky. Zatím budeme ale muset na vertikální panely v Česku čekat. Ministerstvo zemědělství chce nejdříve sbírat zkušenosti a data, než agrovoltaiku “pustí” i na pole a trvale zatravněné plochy.

Nejnovější příspěvky