SOMA Lanškroun

Lanškroun – Trvalo  30 let, než  se z absolutní NULY dostali na přední místo mezi světovými výrobci flexotiskových strojů. Nyní vlastní unikátní technologii úspěšnou po celém světě, kterou nikde jinde nenajdete. Neprodávají pouze stroje jako takové, ale především technologii. Tvoří spojovací článek mezi významnými partnery v oboru tiskových barev, štočků, rastrových a tiskových sleevů, montážních pásek tak, aby mohli nabídnout to nejlepší a nejnovější z flexotiskové technologie…, se  mimo jiné dozvíme i z jejich webu, ale…

… setkání s velice vitálním zakladatelem a majitelem rodinné firmy SOMA spol. s r. o. Ladislavem Vernerem, bylo nejen povídání si o firmě samotné. Zabrousili jsme při rozhovoru do různých oborů lidské činnosti. Nevyhnuli jsme se ani ne vždy příjemným otázkám, směřujícím přes komunální politiku až k fungování a vedení státu, či globálním výzvám. Jeho životní zkušenosti a umění se vyrovnat s  překážkami, tak jak přicházely a stále přicházejí, jsou obdivuhodné.

Flexotisk, nebo také flexografie, je technika tisku z výšky, využívaná hlavně v obalovém průmyslu pro potisk širokého sortimentu plastových fólií, papíru, kartonu a lepenky. Jde o techniku přímého tisku, při níž se používá pružná (flexibilní) tisková forma za použití speciálních tiskových barev (nízkoviskozní rychleschnoucí barvy). V anglosaských zemích se touto technikou také tisknou noviny. Od konce 18. století je nejprogresivnější tiskovou technikou a byl vynalezen roku 1890 ve firmě Sperling. Postupem času se také měnil název techniky. Flexotisk byl nejdříve nazýván anilínový tisk (dříve se totiž používali anilinové barvy, ale postupem času se zjistilo, že jsou jedovaté), poté gumotisk (kvůli používané gumové, flexibilní, tiskové formě), následně flexografie a nakonec flexotisk. Pro techniku jsou také typické ´´zdvojené okraje´´. Výhodou flexotisku je například potisk široké škály obalových materiálů, možnost změny tiskového raportu, pružná tisková forma nebo možnost tisku bez přerušení.

Nejnovější příspěvky